Vlastní laboratoř

Dříve než se vrhneme do mikroskopování nejrůznějších objektů, je důležité si uvědomit, že k takovému vědátorování nestačí mít pouze mikroskop. Objekty, které budeme pozorovat, musí být upraveny tak, aby byly co nejtenčí a nejmenší. Takové preparáty se špatně vyrábí pouze za pomoci prstů, a tak je důležité si pořídit i vhodné laboratorní pomůcky.

Co by vám tedy nemělo chybět ve vaší soukromé laboratoři?

Mikroskop

Důležitou pomůckou každého vědátora je mikroskop. Lze používat jakýkoliv mikroskop. Mikroskop, který používám já a jsou z něj pořizovány fotografie na této stránce, je monokulární mikroskop Biolux NV značky Bresser. Má robustní stabilní tělo s otáčivým revolverem se třemi objektivy o zvětšení 4x, 10x a 40x. Dále je vybavený širokoúhlými okuláry WF-5x a WF-16x a Barlow čočkou se zvětšením 2x. Mikroskop má spodní a horní osvit LED diodou s bílým světlem. Preparát lze nasvítit spodním i bočním světlem jednotlivě, ale i společně. Intenzitu světla lze plynule měnit. Pracovní stolek je pevný a má křížový stolek, který umožňuje lepší pohyb po preparátu. Ostření je zajištěno šroubem s dostatečně jemnou mechanikou. Rozdělení šroubu na makrošroub pro hrubé ostření a mikrošroub pro jemné ostření zde není. Rozsah zvětšení je 20x-1280x. Mikroskop je vybavený též elektronovým okulárem pro přenos obrazu do PC.

Podložní a krycí sklíčka

Další důležitou součástí výbavy vědátora jsou podložní a krycí sklíčka. Podložní sklíčko je nanejvýš 1 mm silná obdélníková skleněná destička ve velikosti 76x26 mm. Podložní sklíčka nemusejí být jen pouhé skleněné destičky. Vyrábějí se i sklíčka s vybroušenou jamkou. Krycí sklíčko je většinou 0,17 mm silná čtvercová skleněná destička ve velikosti od 18x18 mm do 24x24 mm. S krycím sklíčkem by se mělo zacházet opatrně, protože je tak tenké, že při špatné manipulaci, např. promáčknutím pinzetou, se sklíčko rozsype na střepiny, které pak mohou pořezat prsty. 

Petriho misky a zkumavky

Před přípravou preparátů musíme nasbírat vzorky, které musíme do něčeho nabrat. K tomu jsou nejlepší zkumavky a Petriho misky. Zkumavky mohou být skleněné, ale taktéž plastové s uzávěrem, a tak v nich můžeme přenášet i tekuté vzorky aniž bychom riskovali, že vytečou. Petriho miska je mělká plastová či skleněná miska ve tvaru kruhu, která má volně přiléhající víčko. Je používána k pěstování mikrobiálních, houbových nebo rostlinných kultur. A však můžeme ji používat na přenášení vzorků, stejně jako zkumavku.

Preparační náčiní

Mezi nezbytné preparační náčiní patří pinzeta a preparační jehla. Pinzeta je nástroj určený k manipulaci s velice malými objekty. Nejlepší je mít dvě pinzety - jednu plochou a druhou velmi špičatou. K preparování jsou vhodné dvě preparační jehly. Dále bychom měli mít žiletku a skalpel, díky kterým můžeme řezat nejtenčí řezy. Samozřejmostí jsou též nůžky, které nám pomohou připravit preparáty. Vhodný je i malý malířský štěteček k přenášení nejmenších nebo velmi měkkých objektů ze skalpelu na sklíčko.

Plastová pipeta/kapátko

Bez této pomůcky bychom se neobešli. Nejenže nasátím vody pipetou odměřujeme objem kapaliny, ale také nám pomáhá při výrobě dočasných preparátů.   

Barviva

Pro vybavení malé laboratoře stačí několik patron s obyčejným inkoustem do plnicího pera (nebo metylenová modř) a s červeným inkoustem na nutné opravy. Dále je vhodné mít jódovou tinkturu či Lugolův roztok. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky