Pravidla mikroskopování

Před mikroskopování si vyčleníme dostatek místa na práci, kreslení a psaní. Místo by mělo být dobře osvětlené. Ujistíme se, že máme připravené pomůcky pro pozorování a přípravu preparátů.  

Mikroskopování

Když začneme mikroskopovat, otočný revolver nastavíme na nejmenší zvětšení, tím zabráníme zbytečnému zničení preparátu a rozbití krycího sklíčka. Na stolek pak můžeme položit preparát a upevníme ho pružinami nebo křížovým vodičem.

Při ostření si dáváme pozor. Šroubem posuneme tubus tak, aby byl co nejblíže nad krycím sklíčkem. Tuto akci provádíme pohledem z boku na mikroskop. Dalším otáčení šroubu zvětšujeme vzdálenost mezi krycím sklíčkem a objektivem a díváme se přímo do okuláru na preparát. Když pohybujeme preparátem či posouváme preparát křížovým vodičem a najdeme vhodné místo pro pozorování, můžeme místo přiblížit tak, že na otočném revolveru nastavíme větší objektiv. Ostření probíhá stejně jako při nejmenším zvětšení.

Při pozorování se snažíme objekt sledovat v největším zvětšení. Pozorovaný preparát nebo jen jeho část pečlivě zakreslíme (můžeme i vyfotit), popíšeme a zaznamenáme zvětšení. 

Příprava preparátů

Chceme-li vyrobit preparát, musíme ho upravit, a to nejlépe na nejmenší kousky.

Preparáty můžeme dělit na trvalé a dočasné. Trvalé preparáty vydrží desítky let, tudíž ho můžeme pozorovat takřka kdykoliv. Objekty jsou zality v trvalém médiu - například kanadský balzám. Dočasné preparáty jsou zhotovovány, pozorovány a posléze zase rušeny. Místo trvalého média, se používá převážně voda, glycerol nebo barviva.

Před výrobou preparátu si zkontrolujeme, že máme řádně vyčištěná mikroskopická skla - krycí a podložní sklíčko. Objekty, které budeme sledovat, vkládáme doprostřed podložního sklíčka do kapky vody. Tyto objekty musí být co nejmenší či nejtenčí, to znamená, že provedeme tenký řez nebo je rozmačkáme apod., a neměly by se překrývat. Voda, kterou používáme k výrobě preparátu, by se neměla dostat na krycí sklíčko ani by neměla přetékat, krycí sklíčko pak při naklonění klouže. Pod krycím sklíčkem jsou nežádoucí bublinky, proto je nejlepší pokládat krycí sklíčko pomocí pinzety. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky