Mikroskopování

Nezmar hnědý (Hydra oligactis)

Pokud chodíte do přírody, kde se nachází stojatá nebo líně tekoucí voda, můžete mít štěstí na nezmara hnědého. Nejčastěji jsou jeho polypy přisedlé na kamenech a vodních rostlinách od jara do podzimu. 

Nezmar hnědý neboli Hydra oligactis patří mezi zástupce polypovců (Hydrozoa). Je to paprsčitě souměrný vodní bezobratlý živočich, který dosahuje velikosti od 1 až 1,5 cm, s roztaženými rameny i 3 cm. Na horním konci má ústní otvor, kterým přijímá potravu a kolem kterého je několik pohyblivých ramen. Ramena nesou žahavé buňky, které potravu, nejčastěji plankton, omráčí. Ústní otvor pokračuje v trávicí dutinu, tzv. láčku. Nestrávenou potravu vyvrhuje ústním otvorem. Rozmnožuje se pohlavně, je hermafrodit (tj. produkují jak samčí, tak samičí pohlavní buňky), ale také pučením, kdy mateřský polyp vytvoří pupen, ze kterého vyroste klon. Dýchá celým povrchem těla a jeho nervová soustava je rozptýlená. Je známý pro svoji regeneraci. 

Mikroskopování

Materiál: nezmar hnědý (Hydra oligactis)

Pomůcky: mikroskop, podložní sklíčko, pipeta, preparační jehla

Postup: Nezmara jemně odtrhneme od podkladu, kde je přichycen, a nasajeme pipetou. Obsah pipety vymáčkneme na podložní sklíčko. Když nepoužijeme podložní sklíčko s jamkou, nesmíme nezmara přikrýt krycím sklíčkem. Sklíčko by mohlo nezmara rozdrtit. Preparát vložíme opatrně pod mikroskop. Nezmara pozorujeme nejmenším zvětšením a zakreslíme. Po ukončení pozorování nezmara vrátíme zpět do vody.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nezmar_hn%C4%9Bd%C3%BD 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky