Mikroskopování

Buňky ústní sliznice

Lidská ústní sliznice je ochranná tkáň. Nazýváme ji vícevrstevný dlaždicový epitel. Tvoří nejvyšší vrstvu, která chrání vnitřní povrch.

Skládá se z plochých, deskovitých buněk, které nemají stejný tvar. Jako každá živočišná buňka i buňka epitelu ústní sliznice postrádá buněčnou stěnu, tudíž má pouze cytoplazmatickou membránu, kterou vidíme jako tenounkou obrysovou linii. Mimo to scházejí živočišné buňce plastidy.

Při pozorování buněk ústní sliznice se může stát, že uvidíme podobné útvary jako amyloplasty - škrobová zrna. Jejich přítomnost můžeme dokázat pomocí Lugolova roztoku. Jestliže se jejich přítomnost potvrdí, je jisté, že nepocházejí z ústní sliznice, ale že pocházejí z naší stravy.

Mikroskopování

Materiál: stěr z ústní sliznice

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčko, pinzeta, pipeta, inkoust, zkumavka, ploché párátko, preparační jehla

Postup: Do zkumavky kápneme kapku modrého inkoustu a zředíme vodou tak, aby vznikl slabší roztok inkoustu. Potom vezmeme ploché párátko, opatrně seškrábneme epitel ze sliznice tváře a přeneseme jej na podložní sklíčko. Pipetou nasajeme slabý roztok inkoustu a zakápneme vzorek sliznice. Nakonec pomocí pinzety přiložíme krycí sklíčko. Preparát pozorujeme pod mikroskopem a zakreslíme. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky