Mikroskopování

Bělomech sivý (Leucobryum glaucum)

Bělomech sivý (Leucobryum glaucum) roste v celé Evropě, obzvlášť ve smrkových lesích. Nalézáme ho v chudé, kyselé půdě se špatně se rozkládajícím humusem. V lese hraje důležitou roli, indikuje kyselou půdu a chudou na minerály a hlavně zadržuje vodu.

Bělomech sivý tvoří vypouklé, husté, světle zelené polštáře, které mají až 0,5 m. K povrchu je zlehka přichycen rhizoidy (pakořínek). Lodyžka je velmi křehká, a proto snadno lámavá. Dorůstá do délky 0,5 až 1,5 cm a větví se vidličnatě nebo keříčkovitě. Lístky mají vejčitě kopinatý tvar a mají střední žebro. Lístky bělomechu obsahují buňky dvojího typu - chlorocyty a hyalocyty. Chlorocyty jsou zelené buňky, obsahující chloroplasty s asimilačním barvivem. Hyalocyty jsou odumřené buňky, které jsou perforované ve stěnách, a tak mohou pojmout značné množství vody.

Mikroskopování

Materiál: bělomech sivý

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčko, pipeta s vodou, preparační jehla, pinzeta

Postup: Z mechového polštářku vyjmeme pomocí pinzety a preparační jehly lodyžku. Z lodyžky potom lístek. Pipetou na podložní sklíčko naneseme kapku vody a vložíme do ní opatrně lísteček. Poté kapku s lístečkem přikryjeme krycím sklíčkem. Takto hotový preparát sledujeme pod mikroskopem a zakreslíme.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky