Mikroskopování

Rašeliník (Sphagnum)

Rašeliník (Sphagnum) patří mezi mechy (Bryophyta). Jedná se o mech s neukončeným růstem, jeho spodní část neustále uhnívá zatímco horní část roste. Pomalým tlením těchto vrstev vzniká rašelina. Určování druhu není jednoduché, k určení je třeba mikroskop a zkušenosti s jejich určováním.  

Vyskytuje se ve velmi vlhkých místech, bažinách a mokřinách, kde tvoří různě barevné porosty či kompaktní polštáře. Jednotlivá rostlinka je 7 až 25 cm dlouhá. Lodyžka (kauloid) nese ve svazečcích větvičky a lístky (fyloidy). V horní části jsou větvičky seskupeny v hlavičku. Fyloidy jsou jednovrstevné a jsou tvořeny dvěma typy buněk, z chlorocytů a hyalocytů. Chlorocyty jsou buňky zelené, obsahují totiž chloroplasty s chlorofylem, které zajišťují fotosyntézu, zatímco hyalocyty jsou buňky bezbarvé a mnohem větší, jsou též prázdné, aby mohly zadržet co nejvíce vody - ve svých buňkách mohou pojmout dokonce až desetinásobek sušiny. Rašeliník se rozmnožuje výtrusy, které vznikají meiózou (redukčním dělením) v tobolce. Své výtrusy dokáže vymrštit rychlostí až 120 km v hodině a výšky 20 cm nad povrch.

Mikroskopování

Materiál: mech rašeliník

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčko, pipeta s vodou, preparační jehla, pinzeta

Postup: Z rostlinky rašeliníku vyjmeme pomocí pinzety a preparační jehly lísteček. Na podložní sklíčko pipetou kápneme kapku vody a vložíme do ní opatrně lísteček. Poté přikryjeme kapku s lístečkem krycím sklíčkem. Preparát sledujeme pod mikroskopem a zakreslíme.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky